sallar
07 مرداد 1401 - 18:49

بارش‌های رگباری در راه کهگیلویه و بویراحمد/ خطر وقوع سیلاب منطقه را تهدید می‌کند

طبق پیش‌بینی‌های هواشناسی، یک سامانه بارشی رگباری از فردا وارد کهگیلویه و بویراحمد می‌شود، سامانه‌ای که آمادگی برای کاهش خطر وقوع سیلاب از یک سو و لزوم مهار روان‌آب‌های ناشی از آن از سوی دیگر اهمیت دارد.

- اخبار استانها -به گزارش خبرگزاری تسنیم از یاسوج، مدیرکل هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به ورود یک سامانه بارشی به جو استان گفت: این سامانه با بارش‌های تند و رگباری همراه بوده و با بررسی آخرین نقشه‌های پیش یابی هواشناسی و الگوهای جوی این سامانه، امشب و فردا بارش پیش‌بینی می‌شود.

خبرگزاری تسنیمیاسوجکاکاوند تصریح کرد: با توجه به بارش‌های ناگهانی و احتمال وقوع سیل، مردم از تجمع در اطراف رودخانه‌ها و مکان‌های خطرآفرین خودداری کنند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد، نیز در همین زمینه گفت: همه هشدارها در سطح نارنجی و توصیه‌های لازم به کشاورزان انجام شد و اکیپ‌های گشت این سازمان به صورت مداوم از واحدهای تولیدی و عشایر سرکشی می‌کنند.

سید علی معتمدی‌پور افزود: تخلیه عسل موجود در کندوها، پاکسازی سراب‌ها و کانال‌های هدایت آب، مقاوم‌سازی گلخانه‌ها، حمل کاه و کلش و محصولات کشاورزی قابل برداشت، تامین برق اضطراری و انتقال دام عشایر به محل امن برخی تدابیر و راهکارها در بارش‌های رگباری چند روز آتی هستند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی از آماده‌باش کامل همکارانش در چند روز آتی و در حین فعالیت سامانه بارشی خبر داد.

اما در کنار هشدارها و تاکید مسئولان بر رعایت کردن مردم و کاهش حوادث موضوع دیگری که اهمیت دارد، لزوم مهار روان‌آب‌های ناشی از این بارش‌ها است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کهگیلویه و بویراحمد در گفت‌وگو با تسنیم گفت: پیش‌بینی میزان بارش‌ها به صورت میانگین حدود 30 تا 80 میلیمتر براورد شده اما این پیش‌بینی‌ها در حیطه وظایف سازمان هواشناسی است.

آرش مصلح با اشاره به آماده‌باش نیروهای این شرکت تصریح کرد: میزان روان‌آب بستگی به شدت بارش‌ها دارد اما ظرفیت‌های خوبی برای مهار این روان‌آب‌ها وجود دارد.

مصلح افزود: در سد کوثر توان ذخیره‌سازی حدود 65 میلیون مترمکعب و در سد شاه قاسم حدود هفت میلیون مترمکعب وجود دارد و نگرانی از این بابت نداریم.

مدیرعامل شرکت امور آب منطقه‌ای کهگیلویه و بویراحمد ادامه داد: طرح‌های تغذیه مصنوعی ناصرآباد گچساران، شیخ خواجه، گرگدا در گچساران، کلاچو و تنگ سپو در کهگیلویه و سولک در بهمیی نیز حدود پنج میلیون مترمکعب را مهار می‌کنند.

وی گفت: بعد از پایان بارش‌ها میزان مهار روان‌آب‌ها محاسبه و اعلام می‌شود.

رئیس اداره جنگل‌های منابع طبیعی نیز به زمان مناسب این بارش‌ها برای جنگل‌های این استان اشاره کرد و گفت: جنگل‌های این استان در فصل رویش هستند و بارندگی‌ها در این روزها به احیای جنگل‌ها کمک می‌کنند.

جواد رحیمیان افزود: پوشش سطح سبز جنگل در بالاترین میزان است و این موضوع جلوی فرسایش خاک را می‌گیرد و آن را کاهش می‌دهد.

تازه‌ترین اخبار از بارش‌‌ها در لرستان| رانش ‌زمین و سیل ‌در ‌الیگودرز با 4 فوتی/ 14 مفقودی پیدا شدند

تازه‌ترین اخبار از بارش‌‌ها در لرستان| رانش ‌زمین و سیل ‌در ‌الیگودرز با 4 فوتی/ 14 مفقودی پیدا شدندتعداد مفقودی‌های سیلاب فیروزکوه به 6 نفر رسید/ خطوط ارتباطی و محورهای اصلی مناطق سیل‌زده برقرار شد

تعداد مفقودی‌های سیلاب فیروزکوه به 6 نفر رسید/ خطوط ارتباطی و محورهای اصلی مناطق سیل‌زده برقرار شددستور فرمانده سپاه استان مرکزی به نیروهای سپاه و بسیج برای امدادرسانی به مناطق سیل زده

دستور فرمانده سپاه استان مرکزی به نیروهای سپاه و بسیج برای امدادرسانی به مناطق سیل زدهمدیر جنگل‌های استان به بیماری و آفت اخیر جنگل‌های زاگرس نیز اشاره کرد و ادامه داد: بارش‌ها در این روزها موجب افتادن تخم و لارو آفت و مرگ آن می‌شود و بارش‌ها از این حیث نیز بسیار به موقع و مفید خواهد بود.

وی، کاهش دما را از دیگر مزایای بارش‌های اخیر برای احیای جنگل‌ها به ویژه درختان آسیب‌دیده دانست.

انتهای پیام/544/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 492310