sallar
08 دی 1401 - 15:31

برخی مسئولان همچنان به فکر توسعه معادن آلاینده در آبیک هستند

سخنگوی فراکسیون محیط زیست مجلس گفت: متأسفم که بگویم بعضی از مسئولان همچنان به فکر توسعه معادن آلاینده در آبیک هستند در حالی که وضعیت آلودگی هوا به هیچ‌عنوان اجازه احداث معادن جدید را نمی‌دهد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قزوین، فاطمه محمدبیگی امروز در نشست مجمع نمایندگان استان قزوین با مدیران پارک علم و فناوری قزوین که در سالن جلسات شهیداسکندرنژاد برگزار شد، اظهار داشت: در حکمرانی علم و فناوری امروز مدیران استان قزوین باید انتخاب کنند که چه صنعت، دانش و نوآوری در استان شکل بگیرد؛ چون این استان موقعیت راهبردی برتر در کشور دارد.

وی با بیان اینکه دوران تحمیل صنایع آلاینده بر استان قزوین گذشته است، گفت: نزدیکی آبیک به تهران و نزدیکی قزوین به 33 میلیون نفر جمعیت شمال غرب کشور و عبور راه‌های مواصلاتی 14 استان به اعتبار قزوین افزوده که امروز مسئولان این استان باید انتخاب کنند چه صنایع و رسته‌های علمی در آن مستقر باشند. بنابراین باید در استان مرغوب قزوین صنایع و نوآوری‌های مرغوب بیایند و جای بگیرند.

محمدبیگی با اشاره به طرح احداث پردیس علم و فناوری در آبیک اضافه کرد: این طرح ظرفیت علمی فوق‌العاده‌ای برای کشور دارد و برای ساخت این شهرک نیازمند به 100 هکتار زمین برای ساخت آن هستیم که در حال حاضر 75 هکتار زمین به این طرح اختصاص داده شده است. ولی متأسفانه عدم اشراف برخی مسئولان استان، عدم شناخت جایگاه این منطقه و بی‌توجهی به نیازهای علمی آینده کشور باعث شده که طرح پردیس فناوری آبیک مورد ظلم واقع شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر احداث پردیس علم و فناوری آبیک نخستین هدف ما است و باید مدیران پارک علم و فناوری نسبت به جذب دانشمندان به این پارک تلاش کنند. اجرای این طرح را با جدیت دنبال می‌کنیم و اجازه ایجاد مراکز دیگری با کاربری‌های غیرعلمی را در زمین پردیس فناوری آبیک نمی‌دهیم.

محمدبیگی تصریح کرد: آلودگی هوای آبیک اجازه نمی‌دهد که معادن و پروژ‌ه‌های دسته‌چندم و پوسیده کشورهای غربی در آبیک جای بگیرد. متأسفم که بگویم بعضی از مسئولان همچنان به فکر توسعه معادن آلاینده در آبیک هستند. در حالی که وضعیت آلودگی هوا به هیچ‌عنوان اجازه احداث معادن جدید را نمی‌دهد.

نماینده مردم قزوین، آبیک و البرز در مجلس همچنین به موضوع افتتاح شبکه نوآوری و خانه خلاق در استان قزوین گفت: شبکه نوآوری تکمیل‌کننده زیست‌وبوم علم و فناوری در استان است و این شبکه باید کار خود را از پایین‌ترین لایه‌ها شروع کند. برای این منظور باید خانه‌های خلاقیت و نوآوری را برای گروه‌های کم‌سن‌وسال شکل دهیم.

محمدبیگی افزود: باید از زیست‌بوم علوم انسانی و علوم اجتماعی شروع کنیم و در مراحل بالاتر به علوم تجربی و فناوری‌های برتر بپردازیم تا قزوینی‌ها در نسل آینده هدایت لکوموتیو علم و فناوری کشور را به دست بگیرند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 942267