sallar
14 آذر 1401 - 18:44

ایران ۱۱ هزار عنوان مالکیت فکری دارد

مدیرکل دفتر پشتیبانی امور فناوری و نوآوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: ایران ۱۱ هزار عنوان مالکیت فکری دارد اما نسبت به سایر از رتبه مطلوبی برخوردار نیست.

به گزارش خبرگزاری فارس از اراک امید رضایی امروز در آیین تجلیل از پژوهشگران برتر استان مرکزی اظهار کرد: قانون جهش تولید این امکان را فراهم کرده تا تحقیقات دانشگاهی در بخش صنعت نیز پیگیری شود.

وی افزود: طرح «نظام ایده‌آل و نیازها» یکی از برنامه‌های وزارت علوم است که به آن پرداخته شده تا سکویی برای بهره‌مندی نیازپردازان کشور باشد، در اجرای این طرح ۲۰ هزار و ۷۰۰ نیاز از دستگاه‌ها جمع‌آوری شد.

رضایی‌فر ادامه داد: ثبت نیازها در سامانه یکی از اهداف این طرح می‌باشد که دانشگاه برای انجام آن کارگزارانی را پیش‌بینی کرده است.

مدیرکل دفتر پشتیبانی امور فناوری و نوآوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اضافه کرد: یارانه تجاری‌سازی به فن‌آوران در سال جاری در قالب تفاهم‌نامه با صنعت منعقد می‌شود، پژوهشگران می‌توانند تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان بلاعوض از سهمیه یارانه بهره‌مند شود.

رضایی‌فر یادآور شد: سابقه سرانه درآمد از فضای کسب و کار در جهان در سال ۲۰۲۰ حدود ۴۰۰ هزار دلار برای هر فرد بود که نیاز است به طور ویژه در این خصوص برنامه‌ریزی کرد.

وی تأکید کرد: وزارت علوم حمایت از گسترش مراکز فناوری و دانشگاهی را در دستور کار دارد. ایران ۱۱ هزار عنوان مالکیت فکری دارد اما نسبت به سایر از رتبه مطلوبی برخوردار نیست، چین با هفت میلیون ثبت اختراع مالکیت فکری رتبه اول و آمریکا با ۸۰۰ هزار ثبت اختراع رتبه دوم در این حوزه را دارند.

فرزاد مخلص‌الائمه استاندار استان مرکزی نیز گفت: در استان مرکزی تلاش شده تا نظام اجرایی مسئله محور و نتیجه گرا که یکی از برنامه‌های دولت نیز هست، شکل بگیرد؛ مراکز علمی و پژوهشی بیشترین نقش را در خصوص گفتمان مسئله محور نتیجه گرا دارند.

وی افزود: فاصله بین وضعیت مطلوب و ایده‌آل که مقام معظم رهبری بارها تعابیر مهمی را در این خصوص در بیانیه گام دوم انقلاب مطرح کردند، آینده ما را تحت تاثیر قرار داده است.

استاندار استان مرکزی بیان کرد: رهبر معظم انقلاب بارها و به خوبی به فاصله بین واقعیت‌ها و بایدها اشاره فرموده‌اند که باید آن با کمک نیروهای جوان و مؤمن انقلابی کشور طی کنیم.

مخلص‌الائمه ادامه داد: کشور از ظرفیت‌ها و فرصت‌های منحصر به فردی برخوردار است که باعث شده در بعضی شاخص‌ها در رتبه‌های اول دنیا قرار گیرد.

وی اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران با استفاده از ظرفیت‌ها رشد چشمگیری را در 43 سال گذشته رقم زده است، هرچند به دلایلی از شتاب کافی برخوردار نیست اما باید با کمک مجموعه علمی کشور این مسیر را با شتاب بیشتری حرکت کرد.

استاندار استان مرکزی با اشاره به فعالیت ۶۱ دانشگاه و مراکز متعدد پژوهشی دولتی و خصوصی در استان خاطرنشان کرد: این مراکز و دانشگاه‌ها باید جایگاه خود را پیدا کنند و به سمت استفاده درست از علم و فناوری بروند و چراکه حرکت کردن در خارج از این مسیر با شکست مواجه می‌شود و حاصلی ندارد.

پایان پیام/

 

منبع: فارس
شناسه خبر: 898656