sallar
15 آذر 1401 - 11:44

انتقاد نماینده سنقر از ابلاغ دیرهنگام اعتبارات تسهیلات تبصره ۱۶ و ۱۸

عضو مجمع نمایندگان استان کرمانشاه گفت: اعتبارات تسهیلات کمک‌های فنی اعتباری و تبصره ۱۶ و ۱۸ از سوی سازمان برنامه و بودجه دیر ابلاغ می‌شود.

حجت‌الاسلام سیدجواد حسینی‌کیا در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه، با اشاره به اینکه مجلس یازدهم در حوزه قانونگذاری و نظارت اولویت خود را بر تسهیل امور مردم قرار داده است اظهار داشت: باید علم و صنعت را به هم گره بزنیم زیرا هر تولیدی که با دانش‌بنیان همراه نباشد تاریخ مصرف آن کوتاه خواهد بود.

وی با بیان اینکه تولیدات ما باید رقابت‌پذیر، صادرات محور و ارزان قیمت باشند عنوان کرد: تلاش بر این بوده در حوزه دانش‌بنیان‌ها گرهی از مشکلات باز و مسیر برای فعالان هموار شود.

حسینی‌کیا با اشاره به اینکه یکی از تلاش‌‌های ما این است که واحدهای تولیدی موجود توسعه یابند گفت: از حفظ شرایط موجود اکنون به توسعه و تکمیل زنجیره‌های واحدهای تولیدی رسیده‌ایم و در این راستا چون شهرک صنعتی سنقر زمینی برای واحد تولیدی جدید نداشت و شهرک دیگری به مساحت 40 هکتار راه‌اندازی شد.

وی با بیان اینکه طرح متیل آمین ستقر و کلیایی حدود 30 درصد پیشرفت فیزیکی دارد افزود: برای اینکه این طرح اقتصادی‌تر باشد پیگیری شده که تکمیل این زنجیره در کنار آن ایجاد شود و با شرکت شستا مذاکراتی انجام شده که پلی استال که از پلیمرهای پرکاربرد در کشور است، راه‌اندازی شود و مقدمات اولیه انجام شده است.

حسینی‌کیا با اشاره به اینکه با شرکت تأمین سیمان کشور مذاکراتی شده که در راستای تولید بلوک‌های مدرن طرحی را در سنقر و کلیایی احداث کنند عنوان کرد: استان کرمانشاه از نظر نرخ بیکاری جزو استان‌های نخست کشور است و باید واحدهای تعطیل و نیمه تعطیل فعال شوند، واحدهای موجود نیز با تمام ظرفیت فعالیت کنند و واحدهای جدید در تکمیل واحدهای موجود ایجاد شوند.

عضو مجمع نمایندگان استان کرمانشاه با اشاره به مشکلاتی در پرداخت تسهیلات تبصره 16 و 18 و کمک‌های فنی اعتباری گفت: بخشی از این مشکلات مربوط به سازمان برنامه و بودجه است که اعتبارات این تسهیلات را دیرهنگام ابلاغ می‌کند در حالی که این تسهیلات می‌توانند نرخ بهره را کاهش دهند و در نهایت به دلیل تأمین سرمایه در گردش سبب پویایی واحدهای تولیدی شود.

وی افزود: در برنامه هفتم نیز چنانچه دولت برای این موضوع تدبیری نداشته باشد در مجلس اصلاحاتی روی آن انجام می‌شود زیرا اولویت ما اشتغال و رشد صنعتی در کشور است که به هاب منطقه تبدیل شود.

حسینی‌کیا گفت: زمین برای طرح نهضت ملی مسکن در شهرستان سنقر و کلیایی تأمین شده اما مقدمات کار انجام نشده است و وعده داده شده برای ایجاد چهار میلیون مسکن در چهار سال در سراسر کشور بر زمین مانده است و امید داریم با حضور وزیر جدید در وزارت راه جان تازه‌ای بگیرد و مسکن با شتاب بهتری پیش برود.

وی افزود: مقرر شده به برخی زمین‌هایی اعطا و واحدهای دو طبقه ساخته شود و ساخت این واحدها به عهده خود مالکان است.

حسینی‌کیا با اشاره به اینکه شهرستان سنقر و کلیایی از نظر گازرسانی به شهرستان سبز تبدیل شده است عنوان کرد: تا سال 95 حدود 65 روستا در این شهرستان گاز داشت اما در پنج سال گذشته تمام روستاهای شهرستان از نعمت گاز برخوردار شده‌اند.

وی با ابراز امیدواری از اینکه تا پایان سال مالی وضعیت آبرسانی تعیین تکلیف شود گفت: تا سال 95 حدود 105 روستا آبرسانی شده بودند و از آن زمان تاکنون 90 روستا یا آبرسانی شده‌اند یا در حال آبرسانی هستند و تا پایان سال مالی عملیات اجرایی آن‌ها به اتمام می‌رسد.

نماینده مردم شهرستان سنقر و کلیایی در مجلس شورای اسلامی افزود: امید داریم تصفیه‌خانه آب شرب سنقر با اعتبار سفر ریاست جمهوری تا پایان سال مالی وارد مدار شود و تصفیه خانه فاضلاب نیز 10 درصد پیشرفت فیزیکی دارد اما در تلاش برای افزایش اعتبار آن هستیم.

حسینی‌کیا با اشاره به اینکه طرح هادی در 170 روستا انجام شده است اما مورد رضایت نیست و باید بهبود یابد گفت: حدود 120 کیلومتر راه خاکی روستایی در شهرستان سنقر و کلیایی وجود دارد که بخشی از آن کوهستانی است و این مطالبه بحق مردم است؛ هرچند امسال 10 کیلومتر ان آسفالت شده اما راضی‌کننده نیست.

وی با بیان اینکه اعتبارات بخش راه روستایی کمتر محقق می‌شود افزود: راه سنقر و بیستون یک قتلگاه است و در سال 97 این موضوع را به پیوست یک قانون بردیم و تاکنون بیش از 100 میلیارد تومان برای آن هزینه شده است و اکنون سه پیمانکار مشغول به کار هستند و فاز اول به دلیل عدم نقدینگی دچار چالش شد و به موعد مقرر نرسید.

حسینی‌کیا بیان کرد: امید داریم در روزهای آینده در صورت تأمین نقدینگی و مساعد بودن هوا فاز اول زیر بار ترافیکی قرار بگیرد.

وی با اشاره به اینکه در حوزه کشاورزی اقدامات بزرگی انجام شده است گفت: تا سال 95 در حدود 5400 هکتار از اراضی طرح آبیاری نوین انجام شده بود و از آن زمان تاکنون 2020 هکتار به این رقم افزوده شده است و اکنون بیش از 7000 هکتار از اراضی شهرستان آبی شده‌اند.

عضو مجمع نمایندگان استان کرمانشاه بیان کرد: در حوزه ارتباطات 91 درصد روستاهای اینترنت پرسرعت دارند و برای پوشش مابقی روستاها نیز رایزنی با وزیر انجام شده است.

حسینی‌کیا با اشاره به اینکه در حوزه درمان تجهیزاتی تهیه شده است گفت: بیمارستان سنقر و کلیایی 116 تخت فعال دارد در حالی که مجوز آن 60 تختخوابی بوده است و این سبب می‌شود تعداد متخصصان در این بیمارستان نیز افزایش یابد.

وی با بیان اینکه در زمینه برق دو پست با اعتبار هر کدام 120 میلیارد تومان در شهرستان سنقر و کلیایی در حال راه‌اندازی است افزود: یکی از این طرح‌ها حدود 80 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و پست 230 نیز برای تأمین برق شهرک صنعتی در حال راه‌اندازی است.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 899306