sallar
21 آذر 1401 - 11:47

هر مدرسه یک پایگاه هلال احمر/ طرح دادرس چه ویژگی‌هایی دارد؟

رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر کشور گفت: دانش آموزان در هر مدرسه دوره‌های آموزش کمک‌های اولیه، تخلیه اضطراری، حمل مصدوم، اطفای حریق و موضوعات مشابه را آموزش می‌بینند.

به گزارش خبرنگار مهر، " هر مدرسه یک پایگاه هلال احمر" برای داوطلبان هلال احمر که هدفشان آمادگی هر چه بیشتر در برابر بلایای طبیعی است؛ آمادگی مدارس نقش پررنگی دارد.

به همین منظور مهر ماه امسال بود که مسئولان جمعیت هلال احمر و آموزش و پرورش کشور در تفاهم‌نامه ای دوره‌های آموزش کمک‌های اولیه دادرس را آغاز و از کتاب آموزشی دادرس رونمایی کردند.

رئیس جمعیت هلال‌احمر در حاشیه مراسم این تفاهم نامه از برنامه‌ریزی برای آموزش ۱۶ میلیون دانش‌آموز در قالب طرح دادرس خبر داده و گفته بود: بعد از آموزش دانش‌آموزان نوبت یک‌میلیون معلمی می‌شود که در مدارس فعالیت دارند.

آن طور که کولیوند وعده داده است؛ معلمان برگزیده با دریافت گواهینامه مربیگری جمعیت هلال‌احمر می‌توانند تربیت و مهارت‌آموزی بسیاری از افراد جامعه را به عهده گیرند و در مواقع بحران و پس از بلایای طبیعی یاری رسان مردم محلات خود باشند.

هر جا یازده نفر انسان زندگی می‌کنند یک نفر باید با آموزش‌های کمک‌های اولیه آشنا باشد

محمد گل فشان رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر کشور در گفت‌وگو با خبرنگار مهر در خصوص طرح دادرس گفت: طرح دادرس (دانش آموزان آماده در روزهای سخت) مختص دانش آموزان و دانشگاهیان است با این هدف که آنان برای روزهای سخت آماده شوند. البته طرح دادرس ویژه دانشجویان طرح کامل‌تری است.

رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر افزود: دانش آموزان در هر مدرسه دوره‌های آموزش کمک‌های اولیه، تخلیه اضطراری حمل مصدوم، اطفای حریق و موضوعات مشابه را آموزش می‌بینند.

گل فشان با تاکید بر اینکه هر جا یازده نفر انسان زندگی می‌کنند یک نفر باید با آموزش‌های کمک‌های اولیه آشنا باشد؛ گفت: بهترین مکان‌ها برای آموزش اصول امدادی مدارس و دانشگاه‌ها هستند. تا سال قبل هشت هزار مدرسه در طرح دادرس حضور داشتند. امسال قرار است شانزده هزار مدرسه در این طرح حضور داشته باشند.

وی با اشاره به برگزاری طرح دادرس در دانشگاه‌ها گفت: در هزار و چهارصد و هفده دانشگاه کشور هم ما کانون دانشگاهی داریم. این کانون‌ها علاوه بر برگزاری دوره‌های کامل امدادرسانی در ارائه مدرک به دانشگاهیان نیز اقدام خواهند کرد.

گل فشان با اشاره به امضای تفاهم نامه با وزارت اموزش و پرورش برای توسعه طرح دادرس ابراز امیدواری کرد یک همکاری دو سویه میان جمعیت هلال احمر و آموزش و پرورش در این زمینه ایجاد شود.

مهارت‌های آموزشی در طرح دادرس مهارت‌های مربوط به کمک‌های اولیه است

در طرح دادرس مربیان اعزامی از سوی هلال احمر در مدارس عضو این طرح حاضر شده و مهارت‌های مورد نیاز در مواقع بحرانی را به دانش آموزان یاد می‌دهند. عمده این مهارت‌ها شامل مهارت‌های مربوط به کمک‌های اولیه بوده و شامل پناه گیری، تخلیه اضطراری، ارزیابی و کنترل علائم حیاتی، پانسمان، بانداژ، آتل بندی، حمل مصدوم، اطفای حریق، اسکان اضطراری و چادر زنی و.. است.

طرح دادرس با این امید برگزار می‌شود که دانش آموزان در هنگام بلایای طبیعی نه تنها قربانیان مظلوم این حوادث نباشند بلکه بتوانند در هنگام بروز حوادث، راهنما و عضویی فعال در میان خانواده و اطرافیان خود باشند.

منبع: مهر
شناسه خبر: 905785