sallar
09 مرداد 1401 - 08:17

شهروندان از استقرار در نقاط پرخطر استان اردبیل خودداری کنند

اردبیل - ایرنا - مدیرکل مدیریت بحران استانداری اردبیل گفت: احتمال سیل در برخی از نقاط این استان وجود دارد و ضروری است شهروندان و گردشگران از استقرار در نقاط پرخطر خودداری کنند.

مهدی خدمتی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به هشدارهای صادره از سوی سازمان هواشناسی کشور و اداره کل هواشناسی استان اردبیل بر لزوم جدی گرفته شدن هشدارهای ایمنی در مناطق مختلف این استان برای مقابله با سیلاب تاکید کرد.

وی اظهار کرد: ستاد بحران استان با هماهنگی فرمانداران و بخشداران و مدیران دستگاه‌های اجرایی مربوطه در حال آماده‌باش بوده و هشدارهای لازم نیز برای رعایت موارد ایمنی از طرق مختلف اعم از مکاتبه، پیامک و رسانه‌های رسمی و مجازی  به اعضای ستاد ، فرمانداران و همچنین مردم استان اعلام شده است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اردبیل از شهروندان و گردشگران خواست از توقف در مسیرهای خطرناک، توقف در مسیر ساختمان ها و دیوارهای نیمه کاره و فرسوده ، زیر درختان کهنسال و حاشیه رودخانه‌ها در هنگام سیلاب خودداری کنند.

خدمتی بیان کرد: اجتناب از تردد و اسکان در حاشیه و بستر رودخانه‌ها،اجتبای از هرگونه جابجایی و کوچ عشایر، خودداری از صعود به ارتفاعات،پرهیز از قرار گرفتن در مسیل‌ها و خودداری از پارک خودروها در کنار رودخانه‌ها و درختان فرسوده، پرهیز از پرواز با هواپیمای سبک و بالگرد،  تقویت گلخانه‌های استان، حفاظت از کندوهای زنبور عسل، حفاظت از تجهیزات آبیاری و حفاظت از تاسیسات عمومی شهر از جمله مواردی است که باید احتیاط لازم برای جلوگیری از خسارت‌های احتمالی رعایت شود.

وی  همچنین از رانندگان خواست هنگام بارش با احتیاط رانندگی کنند.

استان اردبیل جز ۱۰ استان کشور در زمینه فراوانی وقوع حوادث طبیعی به شمار می رود و هر از گاهی بروز حادثه هایی مانند زمین لرزه ، رانش زمین ، سیل ، خشکسالی ، صاعقه ، طوفان ، سرمازدگی ، برف سنگین ، سرما و یخبندان شدید خسارت ها و تلفات های زیادی بر جای می گذارد.

این استان ۵۰ هزار امدادگر آموزش‌دیده برای بکارگیری در حوادث احتمالی غیرمترقبه دارد.

منبع: ایرنا
شناسه خبر: 503291